Національний ТУ «Дніпровська політехніка» — відповідність Часу

Крисін Родерік Симонович

Роки життя 1936 – 2007. 

У 1959 р. закінчив з відзнакою Дніпропетровський гірничий інститут. З 1959 р. по 1961 р. працював на шахті 5-біс «Трудовська» тресту «Донецьквугілля» помічником начальника видобувної дільниці та заступником головного інженера шахти.

У 1961 – 1964 рр. – аспірант кафедри відкритих гірничих робіт Дніпропетровського гірничого інституту, з 1965 по 1987 рр. – декан загальнотехнічного факультету Олександрійської філії ДГІ, а з 1987 р. і до кінця життя – професор кафедри відкритих гірничих робіт ДГІ.

Р.С. Крисін – кандидат технічних наук (1964), доктор технічних наук (1987), доцент (1965), професор (1990).

В кінці 80-х років на кафедрі розвинувся новий напрям досліджень – розробка теоретичних основ стійкої роботи комплексів гірничотранспортного обладнання глибоких кар'єрів, яке відіграє особливо важливу роль на сучасному етапі виробничої діяльності залізорудних кар'єрів Кривбасу в ринкових умовах, коли попит на мінеральну сировину постійно змінюється.

У 1987 р. на кафедру ВГР прийшов проф. Р.С. Крисін З його появою в переліку дисциплін, що входять у навчальне навантаження кафедри, з'явився курс «Руйнування гірських порід вибухом», яким відкривається комплекс спеціальних дисциплін, що формують фахівців із профілем «Відкриті гірничі роботи». Крім цього курсу проф. Крисін Р.С. взяв на себе викладання дисципліни «Процеси гірничих робіт».

У 1989 р. ним була завершена розробка і почато впровадження трирівневої системи навчання з викладання означених вище дисциплін.

Ця оригінальна науково-методична розробка, посприяла переходу всього вузу на блокову систему навчання.

Також з появою професора Р.С. Крисіна на кафедрі ВГР почав розвиватися новий науковий напрям, який полягає у створенні безтротилових екологічно чистих вибухових речовин високої потужності, виготовлених з невибухових компонентів на місцях ведення підривних робіт. Створено два класи нових ВР: гранульовані – грануліт-НМ, грануліти-НМПМ-1, 2, 3 і емульсійні ВР – україніт-ПМ, україніт-70/30.

Для відкритих гірничих робіт під керівництвом професора Р.С. Крисіна створені нові емульсійні ВР, що не мають аналогів і відрізняються від сучасних ЕВР відсутністю в рецептурі аеруючих агентів, великою потужністю і відносно простою технологією виготовлення. Компоненти українітів також не є вибуховими речовинами і відносяться до 3, 4 класів небезпеки за ДСТУ 12.1.007-76. З'єднання цих компонентів і утворення ЕВР-україніт здійснюється в спеціальних змішувально-зарядних машинах (ЗЗМ) марки «Акватол» безпосередньо в кар'єрі перед заряджанням у свердловини.

Важливою особливістю українітів є те, що вони виготовляються винятково з вітчизняних продуктів на наявній вітчизняній виробничій базі. На вигляд україніт є рідиною, яка легко закачується в свердловини під стовп води насосом ЗЗМ «Акватол». Україніт – водостійка ВР, яка не розчиняється у воді і не виділяє в ґрунтові води нітрати й інші шкідливі речовини.

Для виготовлення україніту створена потужна виробнича база. На Інгулецькому ГЗК і державному підприємстві «Екоантилід» побудовані заводи з виготовлення матриці україніту. У місті Дніпро організовано масовий випуск сенсибілізатора і емульгатора. На хімзаводі «Зоря» (м. Рубіжне) побудований цех для виробництва кальцієвої селітри – компонента окислювача україніту.

За результатами виконаних досліджень Р.С. Крисіним опубліковано понад 190 наукових робіт, в тому числі 5 монографій, отримано 29 свідоцтв на винаходи і патентів. Він нагороджений Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, знаком «Відмінник освіти СРСР», медаллю «Ветеран праці».

16 травня 2013 року Указом президента України № 279/2013 за розробку та впровадження техніки і технології виготовлення та застосування високоефективних, безпечних емульсійних вибухових речовин на кар'єрах України колективу авторів включно з Родеріком Симоновичем Крисіним (посмертно) присуджено Державну премію України в галузі науки і техніки 2012 року.

Сервіси

Розклад

Соціальні мережі

Facebook
YouTube

Інформаційне партнерство

Прес-центр
Закон про вищу освіту
© 2006-2024 Інформація про сайт